Pierścionki

Biżuteria ze stali chirurgicznej – czy warto?

To, co większość ludzi określa mianem stali chirurgicznej (lub stali medycznej, stali jubilerskiej, stopu medycznego) jest popularnym materiałem na wszelkiego rodzaju biżuterię – kolczyki, pierścionki, bransoletki, łańcuszki itp.

Pierścionki ze stali chirurgicznej i ich zalety

Zalety tego materiału są imponujące: stal jubilerska jest wytrzymała, łatwa w utrzymaniu i hipoalergiczna. Pierścionki ze stali chirurgicznej są znacznie bardziej przystępne cenowo niż inne materiały stosowane w biżuterii i jubilerstwie. Stal nierdzewna ma wiele gatunków, a najlepsza jakościowo stal to 316L. 

Nazwa „chirurgiczna biżuteria”  powstała ze względu na powszechność tego materiału w dziedzinie usług medycznych: w związku z tym, że stal 316L nie ma mikroporów i wszystkie bakterie są obecne wyłącznie na powierzchni siatki, jest bardzo łatwy do dezynfekcji. Ponadto wszystkie produkty wykonane z tego stopu mają fenomenalną odporność na korozję (rdzę) i uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, odpryski itp.).

Czym jest materiał do produkcji biżuterii chirurgicznej?

pierścionek ze stali chirurgicznej1
  • Obecnie stal 316L jest niezwykle popularnym materiałem nie tylko w jubilerstwie, ale również w biżuterii modowej;
  • Stal jubilerska jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia i nie powoduje alergii. Nie sprawia też, że skóra staje się zielona, jak ma to miejsce w przypadku noszenia biżuterii niskiej jakości z dużą zawartością miedzi w stopie;
  • Obrączki wykonane ze stali jubilerskiej nie mogą być zmieniane pod względem rozmiaru ze względu na wysoką wytrzymałość materiału;
  • Wielu celebrytów (Harrison Ford, Sean Bean, Johnny Depp i inni) było widzianych z obrączkami ze stali chirurgicznej.

Stop medyczny składa się głównie (jak każda stal) z żelaza. Ale cechy tego stopu są podane przez chrom, nikiel i molibden, które są dodawane w następujących proporcjach: odpowiednio 18%, 10% i 5%. To właśnie te elementy sprawiają, że stal chirurgiczna jest odporna na rdzę, matowienie, utlenianie i zużycie.